Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > YÜRÜRLÜK KAZANMASI BAŞKASININ İCAZETİNE BAĞLI OLAN (MEVKÛF) EVLİLİK

YÜRÜRLÜK KAZANMASI BAŞKASININ İCAZETİNE BAĞLI OLAN (MEVKÛF) EVLİLİK
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 1537 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 YÜRÜRLÜK KAZANMASI BAŞKASININ İCAZETİNE BAĞLI OLAN (MEVKÛF) EVLİLİK Facebook'ta paylaş YÜRÜRLÜK KAZANMASI BAŞKASININ İCAZETİNE BAĞLI OLAN (MEVKÛF) EVLİLİK İçin Yorum Yap

YÜRÜRLÜK KAZANMASI BAŞKASININ İCAZETİNE BAĞLI OLAN (MEVKÛF) EVLİLİK

  Yürürlük (nefaz) şartlarında eksiklik bulunan evliliğe mevkûf evlilik denir. Burada akdin tamamlanması kendi icazetine bağlı olan kimse, icazet verinceye kadar nikâh akdi askıda kalır ve yürürlük kazanamaz.
Mevkuf evlilik kapsamına giren nikâh çeşitleri şunlardır:
A) Velinin izni gerektiği halde bu izin alınmadan yapılan evlilik. Temyiz gücüne sahip fakat henüz erginlik çağına gelmemiş bulunan bir erkek veya kız çocuğunun velisinden izinsiz evlenmesi durumunda, veli icazet verinceye kadar evlilik yürürlük kazanamaz. İcazet verilmezse evlilik ortadan kalkar. İcazetten önce cinsel birleşme olursa fasit nikâh hükümleri uygulanır.
B) Yetkisiz (fuzulî) kimse tarafından akdedilen evlenme. Velayet veya vekâlet gibi bir yetkiye dayanmaksızın, başkasını evlendiren kimseye “fuzûlî” denir. Fuzûlînin evlendirdiği kişi, bu evliliği öğrenince, kabul ederse nikâh akdi yürürlük kazanır. Aksi durumda ortadan kalkar.
C) Vekilin yetkisini aşarak aktettiği evlilik. Vekil, temsil ettiği kimseyi belli bir kadınla evlendirme görevini üstlenmişken, bundan başkası ile evlendirse evlendirilen kişi icazet verirse akit yürürlük kazanır. Aksi durumda ortadan kalkar.


Etiketler: , ,


Kategori: