Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > SÜT HISIMLIĞININ HÜKMÜ

SÜT HISIMLIĞININ HÜKMÜ
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 611 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 SÜT HISIMLIĞININ HÜKMÜ Facebook'ta paylaş SÜT HISIMLIĞININ HÜKMÜ İçin Yorum Yap

SÜT HISIMLIĞININ HÜKMÜ

  Süt hısımlığı mutlak bir evlenme engeli doğurur. Yukarıda sayılan istisnalar dışında kalan süt hısımları her nasılsa evlenmişlerse, durum anlaşıldığında birbirlerini terketmeleri gerekir. Bunların nikâhı Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre bâtıl, Ebû Hanîfe’ye göre fasittir.
Süt hısımları birbirine yabancı olmazlar. Bir fitne tehlikesi yoksa birbirine bakabilirler. Süt emmekle bir hısımlık doğarsa da, bununla nafaka, miras, şahitliğin reddi, nikâh ve mal velayeti gibi diğer nesep hükümleri doğmaz.
Süt hısımlığı, nasslarda belirtilen hususlarla sınırlı kalır. Nesebe her bakımdan eşit haklar sağlamaz. Bu yüzden bir süt ana, süt oğlundan nafaka isteyemez, ona mirasçı olamaz ve bu çocuk üzerinde velayet iddiasında bulunamaz.” (Döndüren, a.g.e., s: 222.)
Süt baba:
Süt annede sütün meydana gelmesine sebep olan ve süt anne ile evli bulunan erkek, süt babadır. Bu arada süt babanın ölümü veya süt anneden boşanmış olması, sonucu değiştirmez. Süt emen çocuğa bu süt baba ile nesep ve sıhrî hısımları haram olur. Süt babaya ait çocukların hepsi de süt emenin süt kardeşleri olur.”  (İbn Kudâme, a.g.e., VI, 572; el-Meydânî, a.g.e., III, 32.)


Etiketler: , ,


Kategori: