Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > MİRAS VE FERÂİZ TERİMLERİ

MİRAS VE FERÂİZ TERİMLERİ
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 1166 EKLENME : 15/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 MİRAS VE FERÂİZ TERİMLERİ Facebook'ta paylaş MİRAS VE FERÂİZ TERİMLERİ İçin Yorum Yap

MİRAS VE FERÂİZ TERİMLERİ

  Ölenin geride bıraktığı mal ve haklara miras denir,  Çoğulu «mevâris» tir. «Vrs» kökünden «irs» mastarı, bir kimsenin mal varlığının ölümünden sonra şer’î mirasçılarına intikal etmesi demektir. Aynı kökten «tevarüs» karşılıklı mirasçı olmak veya bir kimsenin diğerine mirasçı olması; «vâris» mirasçı; «mûris» miras bırakan; «terike» ölenin bıraktığı miras anlamlarında kullanılır.
Miras ilmi anlamında kullanılan başka bir terim de «ferâiz» dir. Bunun tekili olan «farîza», farz, belirli pay ve hisse demektir. Feraiz, İslam miras hükümleri anlamında kullanıldığı zaman «belirli miras payları» nı ifade eder. Bu ilme «ferâiz» denmesi, miras ayetindeki; «bu paylar Allah’tan birer farîzadır (en-Nisâ, 4/11) ifadesi ile, «Ferâiz ilmini öğreniniz ve onu başkalarına da öğretiniz» (Tirmizi, Feraiz, 2; İbn Mace, Feraiz, 1.) hadisindeki «ferâiz» terimi sebebiyledir.
Miras veya feraiz ilmi fıkıh terimi olarak; ölenin geride bıraktığı mal ve hakların belli ölçülerle, şer’î mirasçılara bölünmesinden söz eden bir ilimdir. Ferâiz ilminin gayesi, hak sahiplerine haklarını ulaştırmaktan ibarettir.


Etiketler: , ,


Kategori: