Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > MİRAS MESELELERİNDE ORTAK PAYDA (Mahrec)

MİRAS MESELELERİNDE ORTAK PAYDA (Mahrec)
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 793 EKLENME : 15/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 MİRAS MESELELERİNDE ORTAK PAYDA (Mahrec) Facebook'ta paylaş MİRAS MESELELERİNDE ORTAK PAYDA (Mahrec) İçin Yorum Yap

MİRAS MESELELERİNDE ORTAK PAYDA (Mahrec)

  Mirasın varisler arasında taksiminde karşılaşılabilecek üç miras meselesi vardır: Âdile, avliyye ve reddiye.
a) Âdil mesele: Farz sahiplerinin alacağı hisseler toplamı eğer meselenin mahrecine (ortak payda) eşit olursa, buna “âdil mesele” denir. Bu çeşit miras meselesinde her varis, hakkını tam olarak almış olacağından çözümde güçlük olmaz
Örnek;
1/6        1/6        2/3
Baba    Anne    2 Kız 6
1          2+2
Bu meselede ölenin babası, annesi ve iki kızı mirasçı olarak kalmıştır. Üstte alacakları hisseler bayağı kesir olarak yazılmıştır. Mirasçıların hisseler toplamı 6’dır. Ortay payda (mahreç)da 6 olduğu için mesele adil olmuş, yani denklenmiştir.
b) Avliyye meselesi: Farz sahiplerinin hisseleri toplamı meselenin ortak paydasından büyük olursa, böyle meseleye “avliyye” denir. Burada, esas meselenin mahrecine itibar edilmez ve hisselerin toplamından elde edilecek sayı, meselenin mahreci kabul edilir. Böylece eksiklik bütün mirasçılara payları oranında yansıtılmış olur.
Ortak paydası 2, 3, 4 ve 8 olan miras meselelerinde avliyye gerçekleşmez. Bunların dışında kalanlarda avliyye ortaya çıkabilir. Örnek:
1/6         2/3         1/4
Baba       2 Kız       Koca 12    – Mahreç
2           4+4           3  13    – Hisseler toplamı
Burada mirasçıların hisseleri toplamı mahreçten büyüktür. Mahreç 12, hisseler toplamı 13’tür. İşlem 12 üzerinden yapılır; fakat paylar 13 üzerinden verilir. Buna göre, baba 2/13, kızlar 4/13’er, koca ise 3/13 hisse alırlar.
c) Reddiye meselesi: Bu, avl’in zıddıdır.Mirasçılar paylarını aldıktan sonra geriye yine bir miktar artar, yani hisseler toplamı meselenin mahrecinden küçük çıkarsa, buna “reddiyye” (artan mirası mirasçılara yeniden döndürme, red yapma) denir.
Örnek:
2/3                 1/6
2 Kız               Anne 6- Mahreç
2+2                    1   5- Hisseler toplamı
Hisseler 6 üzerinden kızlara 2’şer, anneye 1 olur. Hisseler toplamı 5 mahreçten küçük olduğu için reddiyye söz konusudur. 5 mahreç yapılır ve hisseler 2/5, 2/5 ve 1/5 olarak hesaplanarak verilir.


Etiketler: , ,


Kategori: