Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > KONUŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

KONUŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 841 EKLENME : 17/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 KONUŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER Facebook'ta paylaş KONUŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER İçin Yorum Yap

KONUŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

  AĞZINI YAYARAK, KENDİNİ SANATLI KONUŞMAYA ZORLAYARAK, HALKIN ANLAYAMAYACAĞI KELİMELER KULLANARAK, DİL BİLİMİN İNCELİKLERİNDEN BAHSEDEREK KONUŞMANIN MEKRUH OLDUĞU

1740. İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :
“Sözde ve işte ince eleyip sık dokuyan, haddi aşan kimseler helâk oldular” buyurdu ve bu sözü üç defa tekrarladı.
Müslim, İlim 7. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 5

1741. Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Şüphesiz ki Allah Teâlâ, sığırın otu yerken ağzında evirip çevirdiği gibi, sözü ağzında evirip çevirerek lugat paralayan erkeklere buğz eder. ”
Ebû Dâvûd, Edeb 94; Tirmizî, Edeb 72

1742. Câbir İbni Abdullah radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İçinizde en çok sevdiğim ve kıyamet günü bana en yakın mesafede bulunacak kimseler güzel ahlâk sahibi olanlarınızdır. Güzel konuşuyor dedirtmek için uzun uzun konuşanlar, sözünü beğendirmek için avurdunu şişire şişire lafedenler ve bilgiçlik etmek için lugat paralayanlar ise en sevmediğim ve kıyamet günü bana en uzak mesafede bulunacak kimselerdir. ”
Tirmizî, Birr 71


Etiketler: , , , ,


Kategori: