Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > KADININ KOCASINDAN İZİNSİZ OLARAK EVDEN ÇIKABİLECEĞİ DURUMLAR

KADININ KOCASINDAN İZİNSİZ OLARAK EVDEN ÇIKABİLECEĞİ DURUMLAR
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 646 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 KADININ KOCASINDAN İZİNSİZ OLARAK EVDEN ÇIKABİLECEĞİ DURUMLAR Facebook'ta paylaş KADININ KOCASINDAN İZİNSİZ OLARAK EVDEN ÇIKABİLECEĞİ DURUMLAR İçin Yorum Yap

KADININ KOCASINDAN İZİNSİZ OLARAK EVDEN ÇIKABİLECEĞİ DURUMLAR

  Bir koca, eşine izinsiz olarak evden çıkmayı yasaklayabilir. Ancak şu durumlarda kadın izinsiz çıkabilir.
1) Kadın, yanında mahrem bir hısımı olunca farz hacca gidebilir. Kocasının izin vermemesi sonucu değiştirmez. Çünkü burada kocanın hakkı aynî farzın önüne geçemez.
2) Kadın, başkalarında olan hak ve alacaklarını gidip alabilir.
3) Koca, dini meseleleri öğrenme ve fetva alma konusunda eşine yardımcı olmazsa, kadın izinsiz olarak ara-sıra ilim meclislerine katılabileceği gibi, ehlinden fetva da sorabilir.
4) Koca, eşinin en az haftada bir kere ana-babasını, yılda bir kere de kardeş, dayı, amca, hala ve teyze gibi mahrem hısımlarını ziyaret etmesine engel olamaz. Ancak kadın, kocasından izinsiz geceyi dışarıda geçiremez. Hısımları ziyaret etmeyi engellemek “sıla-i rahm” in kesilmesine yol açabileceğinden caiz görülmemiştir.
Diğer yandan kadının ana-babası ağır hastalığa yakalanmış olur ve bakacak kimseleri de bulunmazsa, kadın kocası izin vermese bile, babasının evinde kalıp, onlara hizmet edebilir. Ancak bu durumda kocanın nafaka yükümlülüğü düşer. Koca, karısının ana-babasını, gece yatıya kalmamak üzere haftada bir gelmekten ve yine önceki kocasından olan çocuklarını gidip ziyaret etmekten men edemez. (bk. el-Fetava’l-Hindiyye, 2. baskı, Bulak 1310 H., I, 556 vd; Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam Hukuku, İstanbul, 1983 s: 327)


Etiketler: , ,


Kategori: