Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > KADININ EVLİLİKLE ÜSTLENDİĞİ EMANETLERİ KORUMASI

KADININ EVLİLİKLE ÜSTLENDİĞİ EMANETLERİ KORUMASI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 569 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 KADININ EVLİLİKLE ÜSTLENDİĞİ EMANETLERİ KORUMASI Facebook'ta paylaş KADININ EVLİLİKLE ÜSTLENDİĞİ EMANETLERİ KORUMASI İçin Yorum Yap

KADININ EVLİLİKLE ÜSTLENDİĞİ EMANETLERİ KORUMASI

  Kadın kendi iffetini koruduğu gibi, kocasının bulunmadığı zamanda onun şeref ve namusunu, evini, malını ve çocuklarını da koruması gerekir. Hadiste şöyle buyurulmuştur: “Sizin kadınlarınız üzerindeki haklarınız; hoşlanmadığınız kimselere yataklarınızı çiğnetmemeleri ve onları evinize sokmamalarıdır.”  (Ebu Davud, Menasik, 56; Tirmizî, Rada’, 11; İbn Mace, Nikah, 3, Menasik, 84; Darimî, Menasik, 34.)
Bir İslam toplumunda her mü’minin yönetimi altında olanlardan sorumlu olduğunu bildiren şu hadis, bu konudaki genel ölçü ve prensibi belirlemektedir:
“Sizin herbiriniz bir çobansınız ve herbiriniz güttüğünden sorumludur. İslam devlet başkanı bir çobandır, bir erkek aile fertlerinin başında bir çobandır. Kadın kocasının evi ve çocukları üzerinde bir çobandır. Kısaca sizin herbiriniz bir çobandır ve her çoban da güttüğünden sorumludur” (Buhari, Cum’a, 11, Ahkam, 1, Cenaiz, 32, İstikraz, 20, Vesaya, 9; Müslim, İmare, 20; Ebu Davud, İmare, 1, 13)


Etiketler: , ,


Kategori: