Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > KADININ BAŞKA BELDEYE GÖTÜRÜLMESİ

KADININ BAŞKA BELDEYE GÖTÜRÜLMESİ
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 494 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 KADININ BAŞKA BELDEYE GÖTÜRÜLMESİ Facebook'ta paylaş KADININ BAŞKA BELDEYE GÖTÜRÜLMESİ İçin Yorum Yap

KADININ BAŞKA BELDEYE GÖTÜRÜLMESİ

  Bir erkek eşini sefer mesafesinden (90 km) yakın olan bir beldeye, şehirden köye veya köyden şehire götürebilir. Çünkü yakın yerlerde kadın yabancılık çekmez. Ancak bunun için koca güvenilir olmalıdır.
Kadının sefer mesafesinden uzak olan beldelere yerleşmek gayesiyle götürülmesi konusunda görüş ayrılıkları vardır. Hanefilerin temel görüşüne göre; kadın kocasına bağlı olarak, onun gittiği beldeye gider ve onu izlemek zorundadır. Ancak bu hak kötüye kullanılırsa, sonraki (müteahhirün) fakihler, kadının evlendiği beldeden başka yere, rızası olmaksızın götürülemeyeceğini söylemişlerdir. Dayandıkları delil maslahattır. Çünkü, uzak beldeler kadın için riskli olabilir. Eskiden erkeklerde güzel ahlak ve iyi huylar galip olduğu için, kadının hakları gözetilirdi, şimdi ise durum değişmiştir. Kadın uzakta garib olur ve gerektiğinde sığınacak bir yer bulamaz. (Ömer Nasuhi Bilmen, İstilahat-ı Fıkhıyye Kamusu, II, 165)
1917 tarihli Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnamesi’nde, bu konuda yeniden telem görüşe dönüldüğü görülür. 71. maddenin sadeleşmiş şekli şöyledir: “Karı, peşin konuşulan mehri aldıktan sonra, kocasının şer’î mesken niteliklerini taşıyan evinde oturmaya ve kocası başka bir beldeye gitmek isteyince, bir engel bulunmadığı taktirde birlikte gitmeğe mecburdur.”
Günümüzde gerek devlet sektöründe ve gerekse özel sektörde çalışanların, başka şehirlere iş gereği gitmesi ve uzun yıllar orada kalması olağan duruma gelmiştir. Bu yüzden, nikah akdi sırasında şart koşulmadıkça, kadının kocasına bağlı olarak, onun gittiği yere gitmesi daha uygundur. Ancak bunun için kocanın güvenilir olması ve eşini haramlardan koruyacak kişiliğe sahip bulunması da dikkate alınmalıdır.


Etiketler: , ,


Kategori: