Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > KADINDAN, AYBAŞI VEYA LOHUSALIK SONUNDA BOY ABDESTİ ALMASINI İSTEME HAKKI

KADINDAN, AYBAŞI VEYA LOHUSALIK SONUNDA BOY ABDESTİ ALMASINI İSTEME HAKKI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 566 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 KADINDAN, AYBAŞI VEYA LOHUSALIK SONUNDA BOY ABDESTİ ALMASINI İSTEME HAKKI Facebook'ta paylaş KADINDAN, AYBAŞI VEYA LOHUSALIK SONUNDA BOY ABDESTİ ALMASINI İSTEME HAKKI İçin Yorum Yap

KADINDAN, AYBAŞI VEYA LOHUSALIK SONUNDA BOY ABDESTİ ALMASINI İSTEME HAKKI

  Bir koca eşinin ay hali veya lohusalık sonunda yahut cünüplük durumunda boy abdesti almasını isteme hakkına sahiptir. Çünkü ay hali ve lohusalıktan temizlenmeyen eşiyle koca cinsel temasta bulunamaz. Cünüplükten temizlenmeyen kadın da ibadet yapamaz. Buna göre dinî emirleri yerine getirmeyen veya yasaklardan kaçınmayan kadına, kocası İslamı tebliğ etme ve gerektiğinde velayet-i te’dip hakkını kullanma ve Allah’ın namaz, oruç gibi emirlerini ısrarla yerine getirmeyen eşini boşama hakkına sahip olur. Benzer durumlarda boşama yetkisi almış olan kadının da evliliği sona erdirme hakkı söz konusu olur.
Koca İslam ülkesinde zimmet ehli olan hristiyan veya yahudi bulunan esini, ay hali veya lohusalık sonrasında yıkanmasını isteyebilirse de onu cünüplükten dolayı yıkanmaya zorlayamaz. Çünkü bu durum erkeğin onun cinsel yönlerinden yararlanmasına engel değildir. (ez-Zühayli, a.g.e., VII, 341, 342; Döndüren, Delillerilyel İslam Hukuku, s: 329)


Etiketler: , ,


Kategori: