Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > İSLÂM’IN FERT VE AİLEYİ KORUMAK İÇİN ALDIĞI SOSYAL ÖNLEMLER

İSLÂM’IN FERT VE AİLEYİ KORUMAK İÇİN ALDIĞI SOSYAL ÖNLEMLER
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 559 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 İSLÂM’IN FERT VE AİLEYİ KORUMAK İÇİN ALDIĞI SOSYAL ÖNLEMLER Facebook'ta paylaş İSLÂM’IN FERT VE AİLEYİ KORUMAK İÇİN ALDIĞI SOSYAL ÖNLEMLER İçin Yorum Yap

İSLÂM’IN FERT VE AİLEYİ KORUMAK İÇİN ALDIĞI SOSYAL ÖNLEMLER

  Yukarıdaki örneklerden de anlaşıldığı gibi bütün semavi dinler aileye büyük bir önem vermiştir. Daima nikahla kurulacak aile yuvası esas olmuştur. Bu  Hz. Âdemle Havva arasında böyle olduğu gibi onların çocuk ve torunları arasında, Kur’an’da örnek verilen peygamberlerin aile hayatlarında da böyle olmuştur. Hz. İbrahim’in Sâre ve Hacer, Hz. Musa’nın Şuayb (a.s)’ın kızı ve Hz. Muhammed (s.a.s)’in Hz. Hatice başta olmak üzere bütün eşleri ile evlenmesini buna örnek verebiliriz.
Yine semavi dinlerde zina yasaklanmış ve kadının iffetini koruması için bir takım önlemler alınmıştır. Tesettür, yabancı erkeklerle ölçülü görüşme ve ev içi hizmetlere yönelme bunlar arasında sayılabilir. Aşağıda İslâm’ın bir aile yuvası içinde yaşayan erkek ve kadınla ilgili olarak getirdiği esasları belirlemeye çalışacağız.


Etiketler: , ,


Kategori: