Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > İSLÂM’DAN ÖNCEKİ SEMAVÎ DÎNLERDE KADININ YERİ

İSLÂM’DAN ÖNCEKİ SEMAVÎ DÎNLERDE KADININ YERİ
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 740 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 İSLÂM’DAN ÖNCEKİ SEMAVÎ DÎNLERDE KADININ YERİ Facebook'ta paylaş İSLÂM’DAN ÖNCEKİ SEMAVÎ DÎNLERDE KADININ YERİ İçin Yorum Yap

İSLÂM’DAN ÖNCEKİ SEMAVÎ DÎNLERDE KADININ YERİ

  Günümüzde kadın konusu, onun aile ve toplum içindeki yeri incelenirken, kadının tüm haklarını batı değer ölçülerinden aldığı, İslâm’ın ise kadını ve aileyi dar kalıpların içine soktuğu öne sürülmektedir. Fert, aile ve toplumun bir arada yaşamaktan doğan sosyal problemlerine akılcı ve temele inen çözümler getiren vahiy dininin, kadın ve aile konusunda elbette susması ve boşluk bırakması düşünülemezdi.
Bu yüzden biz İslâm’ın getirdiği kadın ve aile ile ilgili değerlerine geçmezden önce, İslâm’dan önceki dönemlere ait yine Kur’an ve sünnette örnek verilen bazı kadınlar ve onların ibretli kıssaları üzerinde durmak istiyoruz. Örnek olarak seçtiğimiz kadın ve aileler şunlardır: Hz. İbrahim’in eşleri Sâre ve Hacer, Hz. Yusuf ve Züleyha, Hz. Âsiye, Hz. Süleyman ve Belkıs, Hz. Meryem ve Hz. Zekeriyya. Bunları sırasıyla inceleyeceğiz.


Etiketler: , ,


Kategori: