Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > İDDET BEKLEYEN KADININ NAFAKASI

İDDET BEKLEYEN KADININ NAFAKASI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 556 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 İDDET BEKLEYEN KADININ NAFAKASI Facebook'ta paylaş İDDET BEKLEYEN KADININ NAFAKASI İçin Yorum Yap

İDDET BEKLEYEN KADININ NAFAKASI

  İddet kocanın ölümü veya eşini boşaması halinde söz konusu olur.
Vefat iddeti bekleyen kadına nafaka gerekmez. Çünkü koca vefat edince tüm malı mirasçılara geçer. Karısı da dörtte bir veya sekizde bir oranında mirasçı olur. İslam’ın ilk dönemlerinde koca, eşi için ölümünden sonra bir yıl süreyle nafaka verilmesini vasiyet etmek zorundaydı.
Ayette şöyle buyurulur: “Sizden karısını geride bırakıp ölecek olanlar eşlerinin kendi evlerinden çıkarılmayarak bir yıl süreyle yararlanmasını vasiyet etsinler.” (el-Bakara, 2/240)
Ancak bu ayette belirtilen bir yıl süreli nafaka ve mesken île ilgili vasiyet hükmü kadına miras hakkı tanıyan Nisa Süresi 12. ayetin inmesiyle neshedilmiş, bir yıllık iddet süresi de şu ayetle kısaltılmıştır: “İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları karıları kendi kendilerine dört ay on gün beklerler.” (el-Bakara, 2/234)
Ric’î olsun, bain olsun boşanma halinde iddet süresince kocanın nafaka yükümlülüğü devam eder. Boşamanın iki veya üç defa olması sonucu değiştirmez. Ancak üçlü boşamada Şafiî, Malik ve Ahmed b. Hanbel’e göre yalnız mesken temin edilir; diğer giyim, yiyecek vb. gerekmez.


Etiketler: , ,


Kategori: