Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > HULLE TERİMİ VE KAPSAMI

HULLE TERİMİ VE KAPSAMI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 495 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 HULLE TERİMİ VE KAPSAMI Facebook'ta paylaş HULLE TERİMİ VE KAPSAMI İçin Yorum Yap

HULLE TERİMİ VE KAPSAMI

Hulle sözcüğü; yeni ve güzel giysi, astarlı giysi, kadın ve silâh anlamlarına gelir. Bir fıkıh terimi olarak; üç talakla boşanmış olan bir kadının, başka bir erkekle evlenip, ölüm veya boşanma ile bu ikinci evliliğin sona ermesi ve böylece kadının eski kocasına helal hale gelmesi işlemini ifade eder.
İslâm’da kocaya mutlak boşama yetkisi verilmiştir. Kadın da tefvîz yoluyla boşama yetkisine sahip kılınabilir (bk. “Tefvîz-i talak” konusu). Prensip olarak, karısını boşayan kimse, onunla yeniden evlenebilir. Ric’î (cayılabilir) boşamada, iddet süresi içinde, yeni bir nikâh akdine gerek olmaksızın eşlerin barışması durumunda evlilik devam edebilir. Üç defa boşanma durumunda ise, artık kadının bir üçüncü erkekle geçerli bir şekilde evlenmesi ve bu ikinci evliliğin boşama, fesih veya ölümle ortadan kalkmış olması şarttır. İşte koca ile eski karısı arasındaki, bu geçici yasağı ortadan kaldırmaya yönelik muamelelere tahlîl (helal kılma veya helalleştirme) yahut “hulle” adı verilir.


Etiketler: , ,


Kategori: