Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > HASTANIN BOŞAMASI

HASTANIN BOŞAMASI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 643 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 HASTANIN BOŞAMASI Facebook'ta paylaş HASTANIN BOŞAMASI İçin Yorum Yap

HASTANIN BOŞAMASI

  Hastanın aklı başında olduğu sürece boşaması geçerlidir. Çünkü mücerret hastalık boşama ehliyetini etkilemez. Ancak hastalığı sırasında karısını boşayan ve aynı hastalıktan ölen kimsenin hakkını kötüye kullanarak eşini mirastan mahrum etmeyi kastetmiş olması muhtemeldir. Bu durumdaki bir kadının mirasçı olup olamayacağı müctehitler arasında tartışılmıştır.
Ebû Hanîfe’ye göre, ölümcül hastalığa yakalanan koca, eşini boşar ve eşi iddet beklerken de kendisi vefat ederse, eşi ona mirasçı olur. Boşamanın ric’î veya bain olması sonucu değiştirmez.
İmam Şâfiî’ye göre, boşama gerçekleştiği için kadın artık kocasına mirasçı olamaz. Şafiî’nin başka görüşüne göre bu kadın başka bir erkekle evlenmediği sürece, eski kocasına mirasçı olur. Ahmed b. Hanbel de bu sonuncu görüşü benimsemiştir.
İmam Mâlik’e göre kadın, ölüm hastası olan kocası tarafından boşanınca artık ona mirasçı olamaz. (bk. es-Serahsî, a.g.e., VI, 154 vd.)
Burada, kadının mirasçı olacağını öne sürenler “sedd-i zerîa (kötülüğe giden yolu kapama)” prensibi ile Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın uygulamalarına dayanırlar. (es-Serahsî, a.g.e., VI, 155 vd.; İbn Rüşd, a.g.e., II, 68, 69; Döndüren, a.g.e., s. 356, 357.)


Etiketler: , ,


Kategori: