Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > HARAM OLAN ŞEYLERİN SATIŞI

HARAM OLAN ŞEYLERİN SATIŞI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 752 EKLENME : 14/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 HARAM OLAN ŞEYLERİN SATIŞI Facebook'ta paylaş HARAM OLAN ŞEYLERİN SATIŞI İçin Yorum Yap

HARAM OLAN ŞEYLERİN SATIŞI

2513 – İbni Nüceym Fetvalarından: “Esrar (adı verilen nebatı) satmak, yemek (ve içmek) caiz olmaz.” (H.Ec. 2/2)
2514 – İbni Nüceym Fetvalarından: “Kumarbazların kazandıkları kırık yumurtaların satın alınması caiz olmaz.” (H.Ec. 2/4)
Açıklama: Bazı şehirlerde kaynamış yumurta ile kumar oynanmaktadır. Yumurta tokuşturarak kazanılan yumurtaları biriktiren kumarbaz, paraya çevirmek için onları satışa çıkarmaktadır. İzahı sadedinde olduğumuz fetva, bahsi geçen yumurtaları satın almanın caiz olmayacağını açıkça ifade etmektedir. Zira kumarbaz, bu yumurtaları, meşru bir kazanç yolu ile elde etmemiş ve kendisinin malı olmayan bir şeyi satışa arzetmiş olmaktadır. Hal böyle olunca, herhangi bir şahsın bahsi geçen yumurtaları satın alması caiz olmaz. Benzer eşyaların kumar oluyla elde edilmesinde de fetva aynıdır.
2515 – Soru: Ayakkabı diken ustalar, bu işi domuz kılı ile görmektedirler. Bu kılların para ile satılması caiz midir?
Cevap: Zaruret bulunması sebebiyle, İslâm fakihleri bu kılların kullanılmasına fetva vermişlerdir. Bu fetva, satışının da caiz olacağına delil gösterilemez. Binaenaleyh, domuz kılının satışı caiz değildir.


Etiketler: , ,


Kategori: