Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > EŞLERİN BİRBİRİYLE İYİ GEÇİNMESİ

EŞLERİN BİRBİRİYLE İYİ GEÇİNMESİ
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 954 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 EŞLERİN BİRBİRİYLE İYİ GEÇİNMESİ Facebook'ta paylaş EŞLERİN BİRBİRİYLE İYİ GEÇİNMESİ İçin Yorum Yap

EŞLERİN BİRBİRİYLE İYİ GEÇİNMESİ

  Kadın kocası ile iyi geçinmeli, koca da eşine karşı daima iyi muamele etmelidir. Eşlerin birbirine eziyet etme ve zulüm yapma hakları yoktur. Muaz b. Cebel (r.a)’ten nakledildiğine göre Allah’ın Rasulü şöyle buyurmuştur. “Dünyada bir kadın kocasına eziyet ederse, o erkeğin kıyamet gününde eşi olacak olan Huri, eziyet eden kadına şöyle seslenir: “Allah seni helak etsin, bu adama eziyet etme. O, dünyada senin yanında bir misafirdir, yakında senden ayrılıp, bize kavuşacak.” (Tirmizî, Rada’, 19; ibn Mace, Nikah, 62; A. b. Hanbel, V, 242.)
Başka bir hadiste en hayırlı kadının nitelikleri şöyle belirlenir: “Kadınların en hayırlısı, kendisine baktığın zaman seni sevindiren, emrettiğin zaman sana itaat eden ve senin yokluğunda kendisini ve senin malını koruyan kadındır” (Ebu Davud, Zekat, 32; İbn Mace, Nikah 5; İbn Kesir, Muhtasar Tefsir, I, 385) Bundan sonra Allah’ın Rasulü şu ayeti okumuştur: “Erkekler kadınlar üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün kılmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar itaatkar olanlar ve Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince; önce onlara öğüt verin, yataklarında yalnız bırakın. Bunlar yarar sağlamazsa dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.” (en-Nisa, 4/34)


Etiketler: , ,


Kategori: