Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > EŞLERİN BİRBİRİNİN CİNSEL YÖNLERİNDEN YARARLANMASI

EŞLERİN BİRBİRİNİN CİNSEL YÖNLERİNDEN YARARLANMASI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 665 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 EŞLERİN BİRBİRİNİN CİNSEL YÖNLERİNDEN YARARLANMASI Facebook'ta paylaş EŞLERİN BİRBİRİNİN CİNSEL YÖNLERİNDEN YARARLANMASI İçin Yorum Yap

EŞLERİN BİRBİRİNİN CİNSEL YÖNLERİNDEN YARARLANMASI

  Eşlerin meşru şekilde birbirinin cinsel yönlerinden yararlanma hakları vardır. Allahü Teala şöyle buyurur: “Kadınlarınız ay halinden temizlenince, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın.” (el-Bakara, 2/222.) “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” (el-Bakara.2/187.)
Hanefî ve Şafiilere göre kocanın evlilik süresince eşiyle bir defa cinsel temasta bulunması kaza bakımından yeterlidir. Kocanın iktidarsızlığı durumunda, kadının belli bir süre sonra evliliği feshettirme hakkı doğar. Evlilik süresince eşlerin cinsel hayatı, evliliğin devamını sağlayacağı ve iyi geçime yardımcı olacağı için, dinî bakımdan vacip görülmüştür.
Hanbelîlere göre, eşlerin sağlıklı oldukları sürece en az dört ayda bir defa cinsel teması olmalıdır. Delil; boşama yöntemlerinden birisi olan “ila” da sürenin dört ayla sınırlandırılmasıdır. (bk. el-Bakara, 2/226, 227) Îla; dört ay veya daha uzun süre eşine yaklaşmayacağına dair kocanın yemin etmesi veya bunu ağır bir şarta bağlaması demektir. Boşanma konusu içinde “ilâ”yı ayrıca inceleyeceğiz.
Nitekim Hz. Ömer’in hilafeti sırasında, savaşa katılan mücahidlerin eşlerinden altı aydan fazla ayrı kalmamaları için emir verdiği nakledilir. Bu sürenin bir ayı gidiş, bir ayı dönüş ve dört ayı da savaşta geçirilecek süredir. Diğer yandan Hz. Ömer’in, kızı Hafsa’ya (ö. 41/244) genç bir kadının kocasından ne kadar süreyle ayrı kalmasının uygun olacağını sorduğu ve Hafsa (r. anha)’ın “beş veya altı ay” diye cevap verdiği nakledilmiştir. (ez-Zühayli, a.g.e., VII; 330)
Sonuç olarak ilim tahsili, savaş, hac veya rızık temini için çalışmak gibi bir özür bulunmadıkça, koca uzun süre eşinden ayrı kalmamalıdır. Bir İslam toplumunda yıllarca evden ayrılan ve önemli bir neden olmaksızın eve dönmeyen kocaya, hakim dönmesi için çağrı yapar, eğer yine dönmezse evliliği feshedebilir. (bk. “Hakimin Evliliğe Son Verebileceği Durumlar” konusu)


Etiketler: , ,


Kategori: