Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > BOŞANAN EŞLERİN ÇOCUĞU GÖRME HAKLARI

BOŞANAN EŞLERİN ÇOCUĞU GÖRME HAKLARI
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 877 EKLENME : 16/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 BOŞANAN EŞLERİN ÇOCUĞU GÖRME HAKLARI Facebook'ta paylaş BOŞANAN EŞLERİN ÇOCUĞU GÖRME HAKLARI İçin Yorum Yap

BOŞANAN EŞLERİN ÇOCUĞU GÖRME HAKLARI

  Çocuk, annenin bakım sorumluluğunda ise, hergün çocuğu babasının görebileceği bir yere çıkarır. Eğer çocuk, annenin hıdâne hakkının düşmesi veya hıdâne süresinin sona ermesi gibi bir nedenle babasının yanında bulunuyorsa, annenin de onu hergün görme hakkı bulunur. Bu süre kadının anne ve babasını ziyaretteki hakkı gibi en çok haftada bir defaya çıkarılabilir. Teyze de anne gibidir.
Mâlikîlerin görüşü de ziyaret konusunda Hanefîler gibidir. Şafîlere göre, temyiz çağından sonra, kız çocuğu babasını seçmişse, baba onu annesini ziyaretten alıkoyabilir. Bu önlem kız çocuğunun toplum içine çıkışını engellemek ve onu korumak gayesini taşır. Anne ise yaşı ve tecrübesi nedeniyle kızını daha rahat ziyaret edebilir. Çocuk temyiz yaşından küçükse birkaç günde bir annesini ziyaret etmesi sağlanır. Çünkü bu sıla-i rahmin kesilmesini önler.


Etiketler: , ,


Kategori: