Anasayfa > DİNİ KİTAPLAR > “ALLAH VE FİLANCA DİLERSE” DEMENİN MEKRUH OLUŞU

“ALLAH VE FİLANCA DİLERSE” DEMENİN MEKRUH OLUŞU
PUAN : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
OKUNMA : 491 EKLENME : 17/08/2013 GÜNCELLENME : 31/08/2013 “ALLAH VE FİLANCA DİLERSE” DEMENİN MEKRUH OLUŞU Facebook'ta paylaş “ALLAH VE FİLANCA DİLERSE” DEMENİN MEKRUH OLUŞU İçin Yorum Yap

“ALLAH VE FİLANCA DİLERSE” DEMENİN MEKRUH OLUŞU

1749. Huzeyfe İbni Yemân radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Siz, Allah dilerse ve filanca dilerse demeyiniz. Fakat, Allah dilerse sonra filanca dilerse deyiniz. ”
Ebû Dâvûd, Edeb 84

1750. Ebû Berze radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, yatsı namazından önce uyumayı, yatsı namazından sonra da konuşmayı hoş karşılamazdı.
Buhârî, Mevâkît 23; Müslim, Mesâcid 236 . Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 11; Nesâî, Mevâkît 20; İbni Mâce, Salât 12

1751. İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem hayatının sonlarında cemaate yatsı namazını kıldırıp selâm verdikten sonra şöyle buyurdu:
“Bu geceyi görüyorsunuz ya! İşte bu geceden itibaren yüz sene sonra bugün yeryüzünde olanlardan hiç kimse hayatta kalmayacaktır. ”
Buhârî, İlim 41, Mevâkît 20, 40; Müslim, Fezâilü’s-sahâbe 217

1752. Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre sahâbîler Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in mescide gelmesini beklediler. Neticede gece yarısına yakın bir zamanda onların yanına geldi ve yatsı namazını kıldırdı. Namazdan sonra bize bir konuşma yaptı ve şöyle buyurdu:
“Dikkatinizi çekerim! İnsanlar namazlarını kılıp ardından uyudular. Sizler ise namazı beklediğiniz sürece namaz sevabı kazandınız. ”
Buhârî, Mevâkît 25


Etiketler: , , , ,


Kategori: